Coraz bliżej święta…

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestEmail this to someone

Zwyczaj organizowania jarmarków bożonarodzeniowych jest bardzo długi. W niektórych europejskich miastach odbywają się one od XIII wieku. Smakowicie pachnące, roztaczające świąteczną aurę, z gwiazdkowymi dźwiękami i kulinarnymi przysmakami… A co oferują niektóre miasta Europy?

Jarmarki w Niemczech należą do najstarszych jarmarków. Monachium i Dortmund mogą pochwalić się największymi choinkami. Dortmund od 100 lat zdobi największa choinka świata, która mierzy aż 45 metrów! Najpopularniejszy jest norymberski jarmark, odwiedzany przez ponad 2 miliony turystów.

Czeski jarmark świąteczny w Pradze jest szczególnie lubiany przez dzieci. Główne atrakcje to mini zoo, pokazy bajek świątecznych, targi pacynek, występy artystyczne. Jarmark słynie z czeskich kryształów, ręcznie robionych kubków ceramicznych oraz tradycyjnych wypieków, które najlepiej smakują popijane miodem pitnym.

Wizytówką świątecznego Budapesztu jest ogromny świetlny kalendarz adwentowy, który każdego dnia o godz. 17:00 otwiera kolejne okienko. Okolice placu Vörösmarty są pełne bożonarodzeniowych straganów, gdzie możesz kupić przeróżne ozdoby oraz skosztować przysmaków lokalnej kuchni.

Jarmark bożonarodzeniowy w Paryżu zajmuje całe Pola Elizejskie i jest jedną z najdłuższych świątecznych wiosek w Europie. Natomiast Strasburg już dwa razy zdobył tytuł najpiękniejszego jarmarku na Starym Kontynencie. Z kolei w regionie Île-de-France świąteczne stoiska i dekoracje znajdują się wśród nowoczesnych budynków, co tworzy niezwykłe połączenie.

Największy jarmark w Polsce odbywa się we Wrocławiu. Można tu zrobić sobie zdjęcie z gigantycznymi krasnalami-wartownikami. Atrakcją jarmarku świątecznego w Krakowie są szopki, które przedstawiają ręcznie robione wizerunki tamtejszych zabytków. W Olsztynie możemy podziwiać pokazy iluminacji i rzeźbienia w lodzie oraz “teatr ognia”.

Warto odwiedzać jarmarki, ponieważ oprócz świątecznej atmosfery możemy poznać też tradycję, kulturę i historię danego miasta…

This slideshow requires JavaScript.


Autor: julia

Udostępnij Ten Post Na

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.