To nie bajka!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestEmail this to someone

Dawno, dawno temu, za górami, za lasami w małej miejscowości w stanie Nebraska, żył sobie ubogi farmer z rodziną. Były to czasy Wielkiego Kryzysu oraz suszy. Z tego powodu wielu plantatorów straciło swoje uprawy, co doprowadziło ich do bankructwa. Ponieważ nie mieli pieniędzy na spłatę hipoteki, banki zaczęły sprzedawać ich ziemie na publicznych aukcjach…

BLOG_2015_11_06_400x400_Male_To_Nie_Bajka_MWPewnego dnia do drzwi farmera zapukał pracownik banku z informacją, że ziemia wraz z całym jego dobytkiem zostaną wystawione na licytację. Rodzina nie była w stanie spłacić pożyczki. Bank liczył na spory zysk z aukcji – na setki, jeśli nie tysiące dolarów. Tak się jednak nie stało. Pozostali farmerzy, w ramach solidarności z sąsiadem, pojawili się na licytacji, by pokrzyżować plany bezdusznej instytucji. Ich groźby sprawiły, że uczestnicy aukcji podbijali stawkę zaledwie o kilka centów.

W pierwszej kolejności rozpoczęto licytację sprzętu z ceną początkową w wysokości 5 centów. Gdy ktoś próbował podnieść cenę o wysoką kwotę, farmerzy natychmiast dawali chojrakowi do zrozumienia, że to bardzo kiepski pomysł. I tak licytowano przedmiot za przedmiotem. Zjednoczonym sąsiadom udało się osiągnąć cel – wszystkie oferty kupna były bardzo niskie.

Po zakończonej aukcji dokonano podsumowania zysków. Okazało się, że tego dnia bank zarobił … 5,35 dolarów, które miał przeznaczyć na spłatę kredytu. Nikt się tego nie spodziewał.

Te właśnie wydarzenia uznaje się za prapoczątek aukcji groszowych, podczas których można zdobyć wyjątkowe przedmioty w bardzo niskich cenach. Kilkadziesiąt lat później powstał Serwis za10groszy.pl, ale to już zupełnie inna historia…


Autor: julia

Udostępnij Ten Post Na

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.