Jak to się zaczęło?

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestEmail this to someone

Czym są aukcje groszowe? Zacznijmy od tego, że nawiązują one do tradycyjnych licytacji w ekskluzywnych Domach Aukcyjnych. Panowie w garniturach i panie w wytwornych sukniach rywalizowali wówczas o cenne przedmioty. Wraz z rozwojem cywilizacyjnym i nastaniem ery internetu aukcje zaczęły przenosić się do świata wirtualnego. Z czasem powstała osobna forma zakupów online, czyli aukcje groszowe. Prześledźmy razem tę drogę!

Nie ma co ukrywać – aukcje tradycyjne nie były dostępne dla przeciętnego zjadacza chleba. Na udział w licytacjach mogło sobie pozwolić wyłącznie wytworne towarzystwo z odpowiednią liczbą zer na koncie. Ceny wywoławcze rozmaitych towarów znajdowały się poza zasięgiem zwykłego człowieka. O walce o dzieła sztuki tym bardziej nie było mowy. Nieodłącznym elementem aukcji tradycyjnej było trzykrotne uderzenie młotka, odmierzającego czas do zakończenia licytacji. Zwycięzca – ten kto zaoferował największą kwotę – był tylko jeden, pozostali musieli obyć się smakiem.

Dlaczego aukcje groszowe stają się coraz bardziej popularne? Powodzenie tego pomysłu opiera się na połączeniu kupowania i zabawy. Wracamy do idei tradycyjnych licytacji w Domach Aukcyjnych, ale w zmienionej wersji.

Emocje towarzyszące aukcjom tradycyjnym udzielały się nie tylko licytującym, ale także obserwatorom rywalizacji. Stąd narodził się pomysł, by umożliwić niezamożnym osobom wzięcie udziału w wyścigu po wygraną. Realizację tego planu umożliwił internet. Licytacje przestały być dostępne tylko dla milionerów. Każdy może w odpowiedniej chwili podbić stawkę i cieszyć się ze zwycięstwa. Chyba nie ma człowieka z dostępem do sieci, który nie zetknąłby się choć raz z aukcjami online. Pojawienie się tego typu platform zwiększyło zainteresowanie wirtualnymi zakupami. Jednak od samego początku zaczęły one oddalać się od klasycznego modelu aukcji.

Zamiast emocji towjaktosiearzyszących rywalizacji najczęściej oferuje nam się opcję „Kup teraz”, która skutecznie zabija ducha walki. Rezultat? Aukcje internetowe wieją nudą. Serwisy te odwiedzane są głównie przez osoby, które chcą tanio kupić jakiś produkt. Może być on zarówno nowy, jak i używany – najważniejsza jest atrakcyjna cena. Aukcje internetowe są też wykorzystywane do wymiany towarów między użytkownikami. A zapaleni hobbyści znajdują tam gadżety, dzięki którym mogą rozwijać swoje pasje. Licytacje online stały się miejscem chętnie odwiedzanym przez łowców okazji. Wyszukują pożądany produkt, klikają przycisk „Kup teraz”, płacą i czekają na przesyłkę. Gdzie ekscytacja? Gdzie rywalizacja? Gdzie napięcie? Ani śladu.

Niedosyt żądnych wrażeń konsumentów zaspokoiły aukcje groszowe. Ich historia jest krótka – liczy niecałe 10 lat. Jednak korzenie all-pay auctions sięgają dalej, bo 1932 roku. Wtedy to amerykański bank zlicytował ziemię i cały majątek bankrutującego farmera. Dobra ostatecznie sprzedano za grosze. Stało się tak za sprawą pozostałych zubożałych farmerów, którzy w ramach solidarności z pobratymcem skutecznie udaremniali oferentom podbijanie ceny. Stąd właśnie wzięła się nazwa „aukcje groszowe”.

Po pierwsze każdy – bogaty, biedny – może wziąć udział w wyścigu o wygraną. Nie liczy się zasobność portfela, lecz taktyka.

Dlaczego aukcje groszowe stają się coraz bardziej popularne? Powodzenie tego pomysłu opiera się na połączeniu kupowania i zabawy. Wracamy do idei tradycyjnych licytacji w Domach Aukcyjnych, ale w zmienionej wersji. Po pierwsze każdy – bogaty, biedny – może wziąć udział w wyścigu o wygraną. Nie liczy się zasobność portfela, lecz taktyka. Nie stajemy już twarzą w twarz z naszymi konkurentami. Aukcje groszowe mają znaczną przewagę nad zwykłymi serwisami aukcyjnymi. Ich główną zaletą jest brak nudy podczas kupowania.

Dzięki internetowi mamy zapewnioną anonimowość, która sprzyja większej pewności siebie i może pomóc w obmyślaniu strategii. Po drugie nie sposób oprzeć się cenie startowej, wynoszącej zawsze 0 zł. Równie atrakcyjna jest cena końcowa nagrody – zawsze niższa od rynkowej.

Aukcje groszowe mają znaczną przewagę nad zwykłymi serwisami aukcyjnymi. Ich główną zaletą jest brak nudy podczas kupowania. Na pozostałych portalach, zamiast podbijać stawkę, wybierasz opcję „Kup teraz”. Kilka kliknięć i po wszystkim. W tym przypadku możesz zapomnieć o duchu walki i rozrywce. Wybierasz po kolei te same przyciski i pogrążasz się w monotonii. Na aukcjach groszowych licytujesz, nie masz produktu na wyciągnięcie ręki, musisz się o niego postarać. Każde kolejne przebicie ceny rywala oznacza wzrost emocji. To nie jest zwykła wymiana handlowa: kasa za przedmiot. To recepta na dobrą zabawę. Przebijasz, czekasz na reakcję przeciwników, w napięciu odliczasz sekundy na aukcyjnym zegarze, znowu przebijasz… Ekscytacji nie ma końca.

Aukcje groszowe wypełniły pewną lukę na rynku internetowych zakupów. Oferują licytacje z prawdziwego zdarzenia w wirtualnej rzeczywistości. I co ważne, zapewniają przy tym świetną zabawę.


Autor: wellbid

Udostępnij Ten Post Na

2 Komentarze

  1. dzięki za wyjaśnienie!

    Odpowiedz
  2. Dzięki za 10groszy pl mogłem wygrać bony na zakupy i dodatkowe bidy mam nadzieje że będę więcej wygrywał polecam na prawdę warto licytować.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.