Cukierek albo psikus!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestEmail this to someone

Czyli 10 interesujących informacji dotyczących Halloween oraz… “upiorna” niespodzianka od Serwisu za10groszy.pl ;)!

1. Skąd wywodzi się Halloween? Dokładnie nie ustalono genezy powstania tego pogańskiego obrządku. Być może związane jest z Pamoną, bóstwem owoców i nasion, któremu składano cześć. Inna teoria głosi, iż zwyczaj pochodzi od Celtów zamieszkujących niegdyś Anglię, Walię, Irlandię i Szkocję, którzy rokrocznie na przełomie października i listopada hucznie świętowali Samhain – rytuał związany z zakończeniem żniw.

2. Halloween w obecnej postaci jest najbardziej skomercjalizowanym świętem w USA i jednym z najpopularniejszych, a zarazem niesłychanie dochodowym. Ustępuje jedynie miejsca Bożemu Narodzeniu.

3. Zwyczaj ten przybył do USA z Europy wraz z imigrantami. Początkowo słynne lampiony wykonywano z rzepy. Ponieważ za oceanem bardziej dostępna była dynia, zastąpiła ona godnie swoją poprzedniczkę, stając się po dziś dzień symbolem Halloween. Wydrążona uważana była przez irlandzkich chłopów za ogniki uwalniające dusze zmarłych.

4. Dynia jest obecnie bije rekordy, nie tylko popularności. Rolnicy stają w szranki i rywalizują ze sobą, chcąc wyhodować największą i najdorodniejszą. Największa dynia ważyła ponad 850kg!

5. Jakie kolory dominują podczas Halloween? Pomarańczowy i czarny. Ten pierwszy nieodzownie kojarzy się z jesienią, stanowiąc przy tym symbol siły i wytrzymałości. Z kolei ponura czerń przywołuje na myśl śmierć i przemijanie.

6. Są osoby, które panicznie boją się wszystkiego, co ma związek z Halloween. Ich przypadłość nosi nazwę samhainofobia.

7. „Cukierek albo psikus” wywodzi się z celtyckich obrządków. Paradujący biesiadnicy, przebrani w łachmany pragnęli w ten sposób przegonić złe zjawy. Chodzili od domu do domu, gasząc przy tym wszystkie ogniska, kaganki i pochodnie. Tylko po to by nieczyste moce nie zechciały ich nawiedzić.

8. Współcześnie jest to rodzaj wybornej zabawy, zwłaszcza wśród dzieci. Przebrane za zmory, czarownice i potwory, pukają do drzwi sąsiadów, prosząc o łakocie – cukierki, lizaki oraz batoniki. Najbardziej popularnym jest baton Snickers.

9. Zwierzęta, które kojarzą się z Halloween to czarne koty, stanowiące atrybut każdej, upiornej wiedźmy, która potrafiła zamienić się w sowę. Jej głośne nawoływanie zwiastowało… śmierć.

10. Zgodnie z tradycją Halloween, jeśli osoba w tym dniu założy swoje ubranie na lewą stronę, a następnie zacznie poruszać się do tyłu, zobaczy czarownicę o północy! A propos ubrania…

Serwis za10groszy.pl ma dla Was niespodziankę!

Halloweenowy konkurs przed nami! Nie czekaj, tylko wyślij swoje zdjęcie w najstraszniejszym przebraniu! Wygraj 500 BIDów!

Wyślij swoje zdjęcie w najstraszniejszym przebraniu Halloweenowym i wygraj BIDy!Z wysłanych zdjęć wybierzemy 10 najstraszniejszych przebrań, które zostaną umieszczone w halloweenowej galerii na naszym Fanpage. To przebranie, które uzyska najwięcej lajków i udostępnień publicznych wygra BIDy!

Wyślij na adres e-mail: facebook@za10groszy.pl/facebook@wellbid.com swoje zdjęcie wraz z krótkim opisem, dlaczego wybrałeś właśnie w taki kostium.

Do e-maila zgłoszeniowego musisz dopisać: „Akceptuję Regulamin Konkursu „Halloween” i wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Organizatora Konkursu moich danych osobowych dla celów związanych z udziałem w Konkursie. Jednocześnie oświadczam, iż wizerunek przedstawiony na załączonym zdjęciu przedstawia moją osobę i tylko do mnie należą prawa autorskie do przesyłanego zdjęcia. Jednocześnie wyrażam zgodę na rozpowszechnianie mojego wizerunku na zadach określonych w Regulaminie Konkursu „Halloween”.


Autor: wellbid

Udostępnij Ten Post Na

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.