Wegetariańskie ciekawostki

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestEmail this to someone

Dziś swoje święto mają wegetarianie. Szacuje się, że w Polsce jest ich już kilka milionów. Niegdyś dietę wegetariańską uznawano za niezdrową fanaberię. Dziś to styl życia, który przy przestrzeganiu odpowiednich zasad pozwala na zachowanie zgrabnej sylwetki i wydajnego organizmu. Na naszych aukcjach nie brakuje artykułów, dzięki którym przygotujesz zdrowe posiłki. Parowar, grill elektryczny, blender czy wpiekacz do chleba z pewności przyda się w kuchni każdego zwolennika niejedzenia mięsa.

1 października obchodzimy Światowy Dzień Wegetarianizmu. Z tego powody przygotowaliśmy kilka ciekawostek. Otóż, kolebką diety bezmięsnej są Indie. Stosowali ją najsłynniejsi artyści i naukowcy, m.in. Pitagoras, Platon, Leonardo da Vinci, Albert Einstein. Dziś ta dieta popularna jest wśród światowych gwiazd takich jak Kate Winslet, Penelope Cruz, Demi Moore oraz Brad Pitt.

Wyróżnia się kilka odmian wegetarianizmu. Jedną z bardziej restrykcyjnych jest weganizm, który dopuszcza spożywanie wyłącznie produktów pochodzenia roślinnego, dlatego jajka, mleko, miód są zakazane. Przeciwieństwem weganizmu jest laktoowowegetarianizm, gdyż w tym wypadku produkty pochodzenia zwierzęcego włączone są do jadłospisu. Do mniej popularnych i często krytykowanych rodzajów wegetarianizmu zalicza się:

  • Witarianizm – wyłącznie surowe posiłki, skomponowane z surowych i nieprzetworzonych ziaren zbóż, warzyw, owoców oraz orzechów. Niedopuszczalne jest gotowanie, duszenie oraz smażenie.
  • Frutarianizm (obecnie znany jako raw food) – jeść można jedynie owoce, z ograniczeniem, że jeden posiłek to maksymalnie kilogram wybranej odmiany owocu.
  • Sproutarianizm – w jadłospisie znajdują się tylko potrawy z surowych kiełków.
  • Liquidarianizm – dieta dopuszcza pokarmy jedynie w postaci płynnej, np. rozwodnione soki owocowe lub zblendowane warzywa czy ziarna zbóż.
  • Bresarianizm – wedle wierzeń pokarmem wielu świętych i błogosławionych była tylko hostia, tak zrodziła się idea bresarianizmu, w której głównym pożywieniem jest powietrze oraz światło (energia), raz na jakiś czas można zjeść korzeń czy orzeszka.


Autor:

Udostępnij Ten Post Na

1 Komentarz

  1. Dzięki za interesujący artykuł!

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.