Aukcje w czasach starożytności…

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestEmail this to someone

Historyczne podłoże aukcji sięga starożytności. Przez wieki aukcje modyfikowano, tworząc charakterystyczną formę sprzedaży, gdzie znaczenie przede wszystkim miało miejsce i czas. W dobie elektronicznych wynalazków licytacje stały się powszechnymi zjawiskiem, które odbywa się w wirtualnym świecie przez całą dobę – na za10groszy.pl!

Herodot około 500 r. p.n.e. opisał zasady sprzedaży niewolnic. Panny ze starożytnej Babilonii były sprzedawane tym, którzy dali najwięcej. Regulacje prawne w kwestii aukcji wprowadzono w antycznym Rzymie i Grecji. Licytacje odbywały się po zwycięskich bitwach, na których wystawiano przedmioty pokonanych. Najprawdopodobniej to z określenia tych aukcji – „pod włócznią” powstało wyrażenie „iść pod motek”. Ważna aukcja odbyła się w Rzymie około 146 r. p.n.e. Król Pergamonu Attalos II wylicytował obraz z postacią Dionizosa. Dzieło osiągnęło niebagatelną wówczas cenę, 600 tys. denarów. Po upadku cesarstwa rzymskiego również aukcje zniknęły. Istnieją jednak dokumenty potwierdzające, że w Chinach koło VII w n.e. przeprowadzano transakcje, nazywane „aukcjami z uciskiem dłoni”. 

W 1674 roku w londyńskim Summerset House odbyła się pierwsza aukcja obrazów.

Europejską kolebką aukcji jest Francja, gdzie w połowie XVI wieku na aukcjach wystawiano dobytek skazańców. Wśród licytujących przeważali urzędnicy królewscy. Już kilkadziesiąt lat później aukcja zmieniły swoje oblicze. Rozpowszechniły się bowiem aukcje antykwarystyczne. Natomiast w 1674 roku w londyńskim Summerset House odbyła się pierwsza aukcja obrazów. Jedną z pierwszy technik aukcyjnych były tzw. aukcje „przy świecy”, czyli licytacja trwała do momentu wypalenia się świecy. Później, dokładnie w 1677 roku pojawiły się „aukcje młotkowe”, będące początkiem znanych dziś aukcji klasycznych. Warto też wspomnieć o licytacjach cen herbaty, które była eksportowana z Chin. Proceder trwał aż do XIX wieku.

Ponadto osiemnastowiecznym aukcyjnym centrum był Amsterdam, gdzie organizowano aukcje produktów spożywczych (tytoń, owoce, wina) oraz rękodzieł. Następnie popularnym towarem aukcyjnym były rysunki i obrazy ówczesnych malarzy. Na licytacjach pojawiał się również majtek artystów, którzy zbankrutowali, np. Rembrandta. Aukcje jako forma handlu rozwinęły się na dobre na przełomie XVIII i XIX wieku. Powstały wtedy słynne domy aukcyjne, m.in. w Wiedniu i Londynie. Również podczas licytacji zdobywano prawo do zasobów drewna oraz handlowano produktami rolnymi i nieruchomościami. Dzieła sztuki na stałe zagościły w gronie aukcyjny dóbr w XX wieku i do dziś są popularną formą sprzedaży.


Autor:

Udostępnij Ten Post Na

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.