Powrót do przeszłości: Konsola

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestEmail this to someone

Konsola do gier przebyła długą drogę, zanim ze skromnej zabawki, stanowiącej dodatek do telewizora, stała się jednym z najbardziej pożądanych sprzętów elektronicznych. Korzystają z niej dzieci, młodzież, a także obecni 30- i 40-latkowie, pamiętający jej początki. 

A wszystko zaczęło się w październiku 1968 roku, za sprawą wynalazku Ralpha Baer’a.
Brązowe Pudełko (Brown Box) – pierwsza podłączona do telewizora konsola do gier wideo, zawierająca prostą
wersję gry w tenisa stołowego, siatkówki oraz – dla miłośników futbolu – piłki nożnej. Dla fanów filmów science fiction – zręcznościowa gra z zastosowaniem pistoletu świetlnego. Na początku lat 70-tych ubiegłego wieku Ralph Baer nawiązał współpracę ze spółką Magnavox, odsprzedając prawa do swojego pomysłu. Konsola nie odniosła jednak sukcesu komercyjnego, a sprzedaż produktu pod nazwą Magnavox Odyssey została wstrzymana w 197800px-Magnavox-Odyssey-Console-Set4 roku. Firma Coleco, z inicjatywy Ralpha Baera weszła w posiadanie jego patentu. Dzięki temu, wchodząc na rynek z konsolą Coleco Telstar, po uprzednich zawirowaniach związanych z trudnościami w spełnieniu formalnych wymagań, ostatecznie utrafiła w gusta konsumentów, uzyskując w połowie lat 70-tych ponad milionowy wynik sprzedaży.

800px-Atari-2600-Wood-4Sw-Set

Początek lat 80-tych to prawdziwy boom! Firma ATARI wprowadziła najpierw system 2600, następnie ulepszony o wiele dodatkowych funkcji oraz wyższą jakość dźwięku i ładniejszą grafikę, model 5200, a w późniejszych okresach wiele innych.
W Japonii zadebiutowała firma Nintendo, wprowadzając Famicon – komputer rodzinny. W Polsce znany pod nazwą Pegasus.
Z końcem lat 90-tych nastąpił kres panowania ATARI, zaś jego miejsce
zajęły Sony Playstation i Nintendo 64.

Nintendo i Sony, cieszące się ogromną popularnością, stabilne marki, nie spodziewały się, że lada moment będą czuły na plecach oddech potężnego rywala – Xbox, stworzony przez firmę Bill’a Gate’sa Microsoft, szykował się do podboju rynku.

Obecnie to trzy najpoważniejsze przedsiębiorstwa w branży elektroniki, technologii informacyjnej i gier konsolowych. W 2005 roku pojawił się X360, a rok później Sony Playstation 3 i Nintendo Wii. Od tamtej chwili firmy bezustannie rywalizują ze sobą, zaskakując użytkowników wprowadzanymi innowacjami.

Jeśli lubisz spotkania z przyjaciółmi i emocjonujące gry zręcznościowe, rywalizację podczas meczu piłki nożnej lub mrożące krew w żyłach pościgi samochodowe, dzięki nam masz niebywałą okazję przekonać się, co nowego oferują miłośnikom gier znani producenci. Wejdź na za10groszy.pl i wylicytuj najnowszy model konsoli do gier!

 

foto: wikipedia.org

Autor: wellbid

Udostępnij Ten Post Na

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.