Aukcja o jednego dolara

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestEmail this to someone

Opracowana przez ekonomistę Martina Shubika gra zobowiązująca, ma na celu ukazanie pewnego paradoksu – zaangażowani w nią gracze podbijają cenę do absurdalnie wysokich wartości, w konsekwencji tracą wszystkie zainwestowane środki. Następuje irracjonalna eskalacja kosztów, wynikająca z faktu obliczania spodziewanego wyniku gry, bez brania pod uwagę możliwości, iż drugi gracz będzie ją obliczał w identyczny sposób, jak pierwszy. 

Sprzedawca otwiera aukcję, której przedmiotem jest banknot jednodolarowy. Zasada aukcji wygląda następująco: dolar zostanie sprzedany temu, kto zaoferuje najwięcej. Ten, kto będzie drugi w kolejności, też musi zapłacić swoją stawkę, natomiast nie dostanie nic w zamian.  Ilość chętnych graczy do wzięcia udziału w aukcji jest dowolna.  Zakładamy, że gra rozpoczyna się od stawki 1 centa. Pierwszy gracz może przebić tę ofertę, oferując 2 centy i licząc na zysk 98 centów. Kolejny zaoferuje 3 centy, itd. Problem pojawi się, gdy stawka osiągnie 99 centów. Jeden, odważny gracz postawił wcześniej 98 centów. Stoi przed wyborem: stracić 98 centów lub podbić stawkę do dolara i stracić 0. Jeśli podbije, gracz, który obstawiał 99 centów, musi również dokonać wyboru: stracić te 99 centów bądź podbić stawkę do 101 centów i stracić 1 cent. Schemat działa dalej, dla dowolnie wysokich stawek. W każdym momencie drugiemu graczowi bardziej opłaca się podbić stawkę, niż się wycofać.

Dolar zostanie sprzedany temu, kto zaoferuje najwięcej. Ten kto będzie drugi w kolejności, też musi zapłacić swoją stawkę, ale nie dostanie nic w zamian

W tej sytuacji zaczyna funkcjonować zjawisko psychologiczne – efekt utopionych kosztów. Zakłada ono, że ludzie wykazują skłonność do podtrzymywania wcześniej podjętych decyzji, nawet jeśli okazały się one dla nich niekorzystne, a zwłaszcza, gdy miały związek z poniesieniem dużych kosztów lub ze znacznym wysiłkiem. Wykazujemy niechęć do strat, więc staramy się ich uniknąć.
Drugi licytujący podejmuje decyzję o podbiciu, a to z kolei tworzy sytuację, w której pierwszy uczestnik może stracić 1 dolara lub 2 centy. Gra będzie kontynuowana do momentu, gdy któremuś z graczy skończą się pieniądze. Zakładając, że obaj mają po 1000 dolarów, podbijać można o co najmniej centa i obaj będą grali do końca. Ostateczna strata będzie wynosiła dla pozornego zwycięzcy 999 dolarów, a dla przegranego 999,99 dolarów. Zwycięzca dostanie bowiem dolara inwestując w to 1000 dolarów, a przegrany skończy licytację na wysokości 999,99 dolara, nie dostając nic.

Faktycznym zwycięzcą stanie się organizator gry, zyskując na niej łącznie 1998,99 dolara za wystawienie monety 1-dolarowej.


Autor: wellbid

Udostępnij Ten Post Na

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.